2024. december 22., Vasárnap

A sepsiszentgyörgyi Georgius Kamarazenekar és a Csíki Kamarazenekar közös ünnepi hangversenyt tart március 13-án, péntek, 19 órától a Tamási Áron Színház nagytermében. A koncert a hangversenyévad része. Műsoron klasszikus és kortárs művek szerepelnek. Karmester a budapesti Werner Gábor, a szólista Kostyák Előd, aki a kolozsvári Magyar Opera és a kolozsvári Román Opera szólócsellistája. Mindketten visszajáró vendégművészei a két székelyföldi kamarazenekarnak.

"A mostani koncert zenei különlegessége, hogy Werner Gábor átírta a műsorban szereplő zongoraműveket zenekarra, Liszt Ferenc XIV. Magyar rapszódiájáról és Popper Dávid Magyar rapszódiájáról van szó. Úgy a karmester, mint a szólista Kostyák Előd visszajáró vendégművésze a két székelyföldi kamarazenekarnak" – tájékoztatott Filip Ignác, a Georgius Kamarazenekar vezetője. Az is különlegessé teszi az estét, hogy Kostyák Előd azon csellón játszik, amelyet Christian Neubauer 1835-ben Budán készített, és egykor Brassai Sámuel tulajdonában volt. Az Unitárius Püspöki Hivatal tulajdonában levő hangszert a kolozsvári Amaryllis Társaság kezdeményezésére 2008-ban Márkus Barbarossa János felújította.

A műsort Ludwig van Beethoven Coriolan-nyitányával indítják, melynek hangulatát csaknem mindvégig a kibékíthetetlen ellentétek tragikus összeütközése és az antik sorstragédiák vigasztalan végzet-atmoszférája jellemzi. Ezt követi Popper Dávid Magyar rapszódiája, a budapesti Zeneakadémia hajdani nagyhírű gordonkaprofesszora hálás darabokat írt hangszere számára. Magyar rapszódiájában a XIX. század népszerű műdalait dolgozza fel mutatósan, rapszodikusan változó lassú és friss részekkel. Az első részt egy újabb rapszódiával, Liszt Ferenc XIV. Magyar rapszódiájával zárják. A zeneszerző 1840-47 között 17 zongoradarabot adott ki Liszt Magyar Dalok (Ungarische Nationalmelodien), illetve Magyar rhapsodiák (Rhapsodies hongroises) címmel, további hármat pedig Ungarische Nationalmelodien címmel. E darabjaiban a cigányzenekarok jellegzetes hangszereit – hegedű, klarinét, cimbalom – idézte fel zongorán. A XIV. Magyar rapszódia anyagából a Magasan repül a daru és a Szederinda búj, búj kezdetű népies műdalokat ismerjük.

A hangverseny második része Orbán György: Repülj madár, repülj című pentaton dalával folytatódik. Az erdélyi származású, Budapesten élő, kortárs magyar zeneszerző eddigi munkásságát alapvetően oratorikus kompozíciók és kórusművek jellemzik. Sokféle műfajban komponált hangszeres műveket, a szimfonikus daraboktól a hangszeres-vokális műveken, rézfúvósokon át a kamarazenékig. A műsort Ludwig van Beethoven I. Szimfóniája zárja, amely még magában hordozza elődeinek stílusát, de már megmutatkoznak benne Beethoven egyéni vonásai.
 


Műsoron:
Ludwig van Beethoven: Coriolan nyitány 
Popper Dávid: Magyar rapszódia
Liszt Ferenc: XIV. Magyar rapszódia
------
Orbán György:  Repülj madár, repülj
Ludwig van Beethoven: I. Szimfónia, C-dúr, Op. 21
I. Adagio molto — Allegro con brio; II. Andante cantabile con moto; III. Menuetto. Allegro molto e vivace; IV. Finale. Adagio — Allegro molto e vivace.


Werner Gábor, aki a Magyar Virtuózok karmestere is, zenei tanulmányait ötévesen kezdte gordonkán, majd e mellett tanult zongorázni és ütőhangszereken játszani. Gimnáziumi tanulmányai után a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Győri Tagozatának gordonka szakán szerzett diplomát, majd 1997-ben felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemre, ahol karmester szakon szerzett diplomát, Jurij Szimonov mesterkurzusain képezte magát tovább. 2000-től a Budafoki Dohnányi Zenekarnál tölt be karmesteri állást. Vendégszerepelt Hollandiában, Olaszországban, Svájcban, Németországban és Erdélyben. 2002-ben Donáth-díjjal tüntették ki.


Kostyák Előd Kolozsváron született, zenei tanulmányait szülővárosában és Bukarestben végezte, a kolozsvári Zeneakadémián diplomázott. Az egykori Bartha-vonósnégyes tagjaként 1994-ben megnyerte a brassói Wilhelm Georg Berger – kvartett-versenyt és a kolozsvári Gh. Dima nemzetközi kamarazene-versenyt. Jelenleg a kolozsvári Magyar Opera és a kolozsvári Román Opera szólócsellistája. 2009-től rendszeres meghívottja a Georgius illetve a Csíki Kamarazenekarnak.


A koncertre érvényesek a hangversenybérletek, de lehet jegyet is vásárolni szabadárusításban a Városi Kulturális Szervezőirodában (Szabadság tér, 1. szám) és a www.biletmaster.ro oldalon. A szervezőiroda nyitva tartása: hétfőtől–csütörtökig 11–16, péntekenként 11–13 óra között.


Szervezők: Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala, Kulturális Szervezőiroda, Kónya Ádám Művelődési Ház, Tamási Áron Színház, Andrei Mureşanu Színház.

 



 




<< vissza


Oldal megjelenítése: 24688    


Utolsó módosítás: 2015-03-10    


Városunk

Kulturális intézmények
Tanügyi intézmények
Sportlétesítmények
Várostérkép
Sugásfürdő
Szent György Napok
Székely Vágta
Testvértelepülések
Polgármesteri Hivatal

Polgármester
Alpolgármesterek
Városgondnok
Jegyző
Alárendelt intézmények
Igazgatóságok és irodák
Fogadóórák
Közbeszerzések
Típusnyomtatványok
Közhasznú információk
Pályázatok
Közigazgatási átláthatóság
Álláshirdetések
Szociális Támogatási Igazgatóság: Álláshirdetések és formanyomtatványok
Helyi adók
Közvállalatok vállalatigazgatása
Közpénzügyi Igazgatóság
Helyi Tanács

Tanácsosok
Tanácsülések időpontja
Tevékenységi beszámolók
Szakbizottságok
Érdeknyilatkozatok
Vagyonnyilatkozatok
Helyi határozatok
Tanácsosok/Belépés
Archívum 2008-2012
Archívum 2012-2016
Polgári kezdeményezés
Sport pályázatok
Kulturális pályázatok
Ifjúsági pályázatok
Hallgatói ösztöndíj
Gyere haza program
Helyi választási iroda

 Tisztelettel és szeretettel
köszöntöm honlapunkon!

Képgaléria
Eseménynaptár
Jelöljön ki egy dátumot!
Várostérkép
Minden jog fenntartva © Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala 2024 - Honlaptérkép - Szerzői jogvédelem