Zilele Sfântu Gheorghe 2010

Actualizat: 15 aprilie 2010

 

18 Aprilie, Duminică

 

19:00               Concert simfonic de deschidere: Varnus Xavér (CAN) concert de orgă / Biserica Catolică

       „Krisztus Király”

 

19 Aprilie, Luni

 

10:00               Teatru de păpuşi: Badzika” de Lőrincz Zsuzsa – Teatrul de Păpuşi Griff

                      (Zalaegerszeg, Ungaria) / Sala Kamara a Teatrului „Tamási Áron”

11:00               Teatru de păpuşi: „Mátyás király és a kolozsvári bíró” de Benedek Elek – Teatrul de

       Păpuşi „Keljfeljancsi Komédiás Kompánia (Cluj-Napoca) / Casa de Cultură a Sindicatelor,

       sala Lajtha László

12:00               Teatru de păpuşi: Badzika” de Lőrincz Zsuzsa – Teatrul de Păpuşi Griff

       (Zalaegerszeg, Ungaria) / Sala Kamara a Teatrului „Tamási Áron”

13:00               Teatru de păpuşi: „Mátyás király és a kolozsvári bíró” de Benedek Elek– Teatrul de

       Păpuşi „Keljfeljancsi Komédiás Kompánia, (Cluj-Napoca) / Casa de Cultură a Sindicatelor,

       sala Lajtha László

14:00               Teatru de păpuşi: Mozsikácska” de Orbán Ferenc-Porzsolt Erzsébet – Teatrul

„Tamási Áron”, Trupa de Păpuşi „Cimborák” / Sala Studio a Teatrului

16:00               Vernisaj: Expoziţie monografică multimedia – organizator: Primăria Municipiului Sfântu

       Gheorghe / Casa cu Arcade

17:00               Seminar despre istoria asociaţiilor industriale din Sfântu Gheorghe între anii

              1872-1926  de Józsa Lajos / Muzeul Naţional Secuiesc

17:00               Teatru: „A pincér dalai”– Szabó Tibor şi formaţia (Teatrul „Weöres Sándor” – Szombathely,

       Ungaria) / Sala Kamara a Teatrului „Tamási Áron”

18:00               Teatru de păpuşi: Poeţi ardeleni contemporani: „Levél helyett” – Trupa Tamacisza

       (Târgu-Mureş) / Sala Studio a Teatrului

18:00               Vernisaj: „În jurul nostru în jos şi în sus” – expoziţia personală a artistului plastic

       Gothárd Veronika / Casa Meşteşugarilor

19:00               Concert cor: spectacolul corurilor liceelor „Mikes Kelemen” şi „Székely Mikó”, a corului

       Eufonia şi a formaţiei „Szerenád” / Biserica Catolică „Krisztus Király”

19:00               Teatru: premiera spectacolului Copiii soarelui” de Maxim Gorki - Teatrul „Tamási Áron”,

       regizor: Zakariás Zalán / Sala Mare a Teatrului

20:00               Concert: fomaţia nemEZ – lansarea albumului „Tudtam én...” / Casa de Cultură a Sindicatelor,

       sala Lajtha László

22:00               Concert: MGT Trio / Di Stefano Bar

 

20 Aprilie, Marţi

 

10:00               Teatru de păpuşi: „Magelona históriája” de Dió Zoltán– Teatrul pentru Copii şi Tineret

       Arcadia, Trupa Lilliput (Oradea) / Sala Kamara a Teatrului „Tamási Áron”

11:00               Teatru de păpuşi: „Mese morzsák”– Trupa Tamacisza (Tîrgu-Mureş)  / Casa de Cultură a

       Sindicatelor, sala Lajtha László

12:00               Teatru de păpuşi: „Magelona históriája” de Dió Zoltán – Teatrul pentru Copii şi Tineret

       Arcadia, Trupa Lilliput (Oradea) / Sala Kamara a Teatrului „Tamási Áron”

13:00               Teatru de păpuşi: „Mese morzsák”–Trupa Tamacisza (Tîrgu-Mureş) / Casa de Cultură a

       Sindicatelor, sala Lajtha László

17:00               Teatru de păpuşi: „Kukucs!” – studenţi ai Facultăţii de Teatru şi Televiziune (anul al III-lea,

       UBB / Cluj-Napoca) / Casa de Cultură a Sindicatelor, sala Lajtha László

17:00               Teatru: „A pincér dalai” – Szabó Tibor şi formaţia (Teatrul „Weöres Sándor” – Szombathely,

Ungaria) / Sala Kamara a Teatrului „Tamási Áron”

17:00               Teatru: „Manej” de Ion Băieşu - Teatrul „Andrei Mureşanu” / foaierul Teatrului

17:00               Vernisaj: „Ziua celor o mie de fete secuience” în imagini – fotografii de Ádám Gyula,

       organizator: Primăria Municipiului Miercurea Ciuc / Casa cu Arcade

17:00               Vernisaj: expoziţia colectivă a membrilor Asociaţiei Artiştilor Plastici Amatori

       „Gyárfás Jenő” / Casa de Cultură „Kónya Ádám”

17:00               Teatru: 20/20” – Yorick Studio (Tîrgu-Mureş), organizatori: Biblioteca Judeţeană

       „Bod Péter”, Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Centrul de Cultură Arcuş /

Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

18:00               Teatru:Szegény Dániel” de Robert Thomas – Cercul de Teatru „Visky Árpád”  /

       Casa de Cultură „Kónya Ádám”

18:30               „Sárkányölő premiera spectacolului Ansamblului de Dansuri Trei Scaune, regizor:

       Ivácson László / Casa de Cultură a Sindicatelor

19:30               Teatru de păpuşi: Ibusár” – spectacol pentru adulţi, Teatrul de Păpuşi Griff

       (Zalaegerszeg, Ungaria) / Tamási Áron Színház, Stúdióterem

20:00               Teatru: 20/20” – Yorick Studio (Tîrgu-Mureş), organizatori: Biblioteca Judeţeană

       „Bod Péter”, Centrul de Cultură al Judeţului Covasna, Centrul de Cultură Arcuş /

       Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

20:00               TeatruEszter hagyatéka” de Márai Sándor – Teatrul „Katona József”

               (Kecskemét, Ungaria) / Sala Mare a Teatrului

21:00               Concert comemorativ Cserháti Zsuzsa / Casa de Cultură a Sindicatelor

 

21 Aprilie, Miercuri

 

9:30                 Teatru de păpuşi: „Ludas Matyi” de Fazakas Mihály – Teatrul pentru Copii şi Tineret

       ARIEL (Târgu-Mureş) / Casa de Cultură a Sindicatelor

10:00               Teatru de păpuşi: Eljöhetnél hozzám!”de J. Lawson – Teatrul de Păpuşi Puck

       (Cluj-Napoca) / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

10:30               Seminar: Influenţa literaturii renascentiste asupra culturii maghiare şi a celei române –

       Fundaţia Shakespeare şi Facultatea de Ştiinţe Economice şi Gestiunea Afacerilor, Extensia

       Universitară Sfântu Gheorghe, UBB / noul campus universitar

11:00               Teatru de păpuşi: „Ludas Matyi” de Fazakas Mihály – Teatrul pentru Copii şi Tineret

       ARIEL (Tîrgu-Mureş) / Casa de Cultură a Sindicatelor

11:45               Merită! – concurs de cultură generală – Fundaţia Shakespeare şi Facultatea de Ştiinţe

       Economice şi Gestiunea Afacerilor, Extensia Universitară Sfântu Gheorghe, UBB / noul

       campus universitar

12:00               Teatru de păpuşi: Eljöhetnél hozzám!” de J. Lawson – Teatrul de Păpuşi Puck

       (Cluj-Napoca) / Sala Studio a Teatrului „Tamási Áron”

13:00               Lansare album: „Kerekecske esztendőcske”– Orbán Ferenc şi prietenii / Sala Kamara a

       Teatrului „Tamási Áron”

17:00               Concert comemorativ Cseh Tamás / Sala Kamara a Teatrului „Tamási Áron”

17:00               Vernisaj: Expoziţie etnografică din colecţia Muzeului Etnografic din Arcuş, culegerea

       lui Bálinth Zoltán / în faţa Casei cu Arcade

18:00               Vernisaj: expoziţia de fotografie „Abstract. Povestea unei clipe” de Alina Bîrlă /

       Di Stefano Bar

18:00               Teatru:Visszaszületés” de Visky András – Teatrul Maghiar de Stat Cluj / Sala Mare

                      a Teatrului

19:00               Concert: Rockquiem – Slujbă rock - Snaps Vocal Band / Biserica Evanghelică

20:30               Jazz Club: Session Jazz Band / Di Stefano Bar

21:00               Teatru de păpuşi: Ágai Ágnes: „Önarckép fintorokkal”– spectacol pentru adulţi,

       Teatrul „Tamási Áron”, Trupa de Păpuşi „Cimborák” / Sala Studio a Teatrului

21:00               Teatru:Visszaszületés”de Visky András – Teatrul Maghiar de Stat Cluj / Sala Mare

                       a Teatrului

22:00               Jazz Club: Bíró Eszter – Födő Sándor duo (Budapesta) / Di Stefano Bar

 

22 Aprilie, Joi

 

9:00                 Întâlnirea trupelor de teatru de elevi – ediţia a IV-a / Sala festivă a Şcolii Generale

       „Váradi József”

10:00               Teatru de păpuşi: Sómese” de Benedek Elek – Teatrul „Tamási Áron”, Trupa de Păpuşi

       „Cimborák” / Sala Studio a Teatrului

11:00               Deschiderea târgului EXPO Sfântu Gheorghe / Sala Municipală a Sporturilor

12:00               Teatru de păpuşi: „Jancsi és Juliska” de Fraţii Grimm– Teatrul Maghiar de Stat

       „Csiky Gergely” (Timişoara) / Sala Kamara a Teatrului „Tamási Áron”

13:00               Teatru de păpuşi: Sómese” de Benedek Elek – Teatrul „Tamási Áron”, Trupa de Păpuşi

       „Cimborák” / Sala Studio a Teatrului

14:00               Teatru de păpuşi: „Jancsi és Juliska” de Fraţii Grimm – Teatrul Maghiar de Stat

       „Csiky Gergely” (Timişoara) / Sala Kamara a Teatrului „Tamási Áron”

17:00               Nunta de aur – festivitate de aniversare a  50 de ani de căsnicie / Casa Căsătoriilor

17:00               Predarea oficială a Codicelui Apor, restaurat de Biblioteca Naţională Széchényi,

       Ungaria / Muzeul Naţional Secuiesc, sala Bartók

18:00               Teatru: Fizetek, főúr” – Teatrul Tranzit (Budapesta), regizor: Kátai István / Sala Kamara

       a Teatrului „Tamási Áron”

18:00               Teatru:Szegény Dániel” de Robert Thomas – Cercul de Teatru „Visky Árpád” / Casa

       de Cultură „Kónya Ádám”

18:00               Teatru: Hamlet” de William Shakespeare – M Studio, regizor: Uray Péter / Casa de

       Cultură a Sindicatelor, sala Lajtha László

20:00               Teatru: Fizetek, főúr” – Teatrul Tranzit (Budapesta), regizor: Kátai István / Sala Kamara

       a Teatrului „Tamási Áron”

20:30               Jazz Club: St. George Quintet  / Di Stefano Bar

22:00               Jazz Club: Kovács Linda Quartet (Budapesta) / Di Stefano Bar

23:30               Jazz Club: Lucian Nagy Sextet (Timişoara – Tîrgu-Mureş) / Di Stefano Bar

 

23 Aprilie, Vineri

 

11:00               Program tradiţional de călărie: Sosire, ridicare iurtă / lângă Sala Sporturilor

12:00               Program tradiţional de călărie: Parada husarilorşi a arcaşilor călare / lângă Sala Sporturilor

13:00               Fii tu Cavalerul Sfântului Gheorghe! – concurs tradiţional cavaleresc organizat de Asociaţia

       Tinerilor Maghiari şi Consiliul Elevilor din Liceul Teoretic „Székely Mikó” / Parcul Elisabeta

13:00               Masă rotundă: Un pas spre  viitor – Casa Comunitară, Őrkő

14:00               Programul elevilor Şcolii Generale „Néri Szent Fülöp” / Casa Comunitară, Őrkő

14:00               Lansare revista „Albatros” şi expoziţie pictură Gheorghe Simota / Centrul Ecleziastic

       de Documentare „Nicolae Colan”

15:30               Deschiderea cortului Tineret Român, cântă Grupul Seri Albastre” / Cortul Tineretului

       Român pentru Comunitate, în faţa Restaurantului Şugaş

15:45               Lansare ateliere

       Expoziţile ONG-urilor de tineret / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, în

       faţa Restaurantului Şugaş

16:00               Dans: A tizedik vőlegény” – Atelierul de Dans Duna (HU) / Casa de Cultură a Sindicatelor,

       sala Lajtha László

16:00               Deschiderea cortului HÁRIT / Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

16:00               Program tradiţional de călărie: vizitare tabără, călărie pentru copii / lângă Sala Sporturilor

16:30               Expoziţie de fotografie / Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

16:30               Înscrieri pentru „Treasure Hunt”, cel mai mare concurs pe echipe de „căutare de comori”

       / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate şi Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

17:00               Discuţii libere, moderate de membrii Debate Club Sfântu Gheorghe şi interpreţi locali de

       hip-hop, beatbox, plus sesiune de autografe: Puya/ Cortul Tineretului Român pentru

       Comunitate, în faţa Restaurantului Şugaş

17:00               Curs de dansuri renascentiste / în faţa scenei din târg

18:00               Spectacol balet: Studii – clasa de balet a Şcolii Populare de Arte şi Meserii din Sfântu Gheorghe,

       profesor-coreograf: Benkő Gizella, costume: Szász Éva/ Sala Mare a Teatrului „Tamási Áron”

18:00               Contact Improvization Jam – sesiune de dans liber cu Gothárd Veronikapentu publicul larg /

               strada Kós Károly nr. 78.

18:00               Sesiune de autografe: Magna Cum Laude/ Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

18:00               Karaoke Party / Energy Play Club

18:30               Vernisaj: Maestrul şi discipolul 2., expoziţie de artă plastică din lucrările lui

       Juraj Bartusz György şi a lui Radoslava Macejová / Galeria de artă contemporană MAGMA

19:00               Dans: A tizedik vőlegény” – Atelierul de Dans Duna (HU) / Casa de Cultură a Sindicatelor,

       sala Lajtha László

19:00               Sesiune de autografe: Desperado / Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

19:00               Teatru: „The Fifth Sally” – one woman show, actor: Mezei Gabriella (Teatrul „Tomcsa Sándor”

       – Odorheiu Secuiesc) / Sala Kamara a Teatrului „Tamási Áron”

19:00               PostAll Session:Proiecţie film – Vakondok” / clădirea poştei vechi

19:30               Program tradiţional de călărie: Foc de tabără / lângă Sala Sporturilor

20:00               Karaoke Night – şlagăre mai vechi sau mai noi vor fi fredonate până târziu în noapte /

       Cortul Tineretului Român pentru Comunitate şi Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

20:30               Jazz Club: Snaps Vocal Band / Di Stefano Bar

21:00               Blues Pub: Vali Răcilă „Sir Blues” (Botoşani) / Old Man’s Pub

21:00               Lansarea albumului „Eresszed, hogy menjen” a formaţiei „Heveder” / Casa de Cultură a

       Sindicatelor, sala Lajtha László

21:00               PostAll Session warm-up: Spectacol de foc – M Studio / clădirea poştei vechi

22:00               Casa dansului popular cu formaţia lui Pali Marci (Sic) / Casa de Cultură a Sindicatelor,

       sala Lajtha László

22:00               PostAll Session: party audio-vizual / clădirea poştei vechi

Invitaţi: The Filters

   Anima Sound System (HU)

   Dj Beast ft. Mc Slowmotion

          Dj Savage ft. Mc Fantom (HU)

          Vj Photone, Vj Kholem, percuţieşi jonglerie de foc

22:00               Jazz Club: Kozma Orsi Quartet (Budapesta) / Di Stefano Bar

22:30               Blues Pub: Blúz Bend / Old Man’s Pub

23:00               Hangar Rock: seară rock şi sesiune autografe Iron Maidnem, KaFeBar, Crossholder /

       Casa de Cultură a Sindicatelor

23:00               Playboy disco party: Spigiboy (HU) / El Passo

23:00               Cheful lui DJ Benny / Energy Play Club

24:00               Cenaclul Adolescent – muzică folk

               Mafia – joc interactiv de cunoaştere personală/ Cortul Tineretului Român pentru Comunitate,

       în faţa Restaurantului Şugaş

 

24 Aprilie, Sâmbătă

 

6:00                Program tradiţional de călărie: Deşteptare cu cântec de trompetă / lângă Sala Sporturilor

6:30                Program tradiţional de călărie: Curăţarea şi hrănirea cailor / lângă Sala Sporturilor

9:00                Program tradiţional de călărie: Călărie pentru copii / lângă Sala Sporturilor

10:00              Ziua de alergare „Gáll Lajos” editia a XX-a - Cercul de alergare „Gáll Lajos” / înscrierea la

      concurs în faţa bisericii catolice „Szent József”

10:00              Vernisaj: expoziţia 20 de ani de muncă de cercetaşi din judeţul Covasna (1990-2010) /

      Palatul Copiilor

10:00              Concurs de gătit– ASIMCOV / în faţa Restaurantului Park

      Spectacole: Cântece populare din Făget - Antal Tibor şiTímár Viktor

      Showdance:Tini Dance Center (Săcuieni)

      Muzică de petrecere – formaţia „Tomi és a roma lányok”, László Attila, Majláth Attila

10:00              Atelier de meşteşugărit – Clubul de Tineret Sfântu Gheorghe şi Asociaţia Polaris/ Cortul HÁRIT,

      în faţa Restaurantului Şugaş

10:30              Colţul cărţii: „Talciocul” cărţilor – Programul Bibliotecii Judeţene „Bod Péter” / Cortul HÁRIT,

      în faţa Restaurantului Şugaş

11:00              Colţul cărţii: Cărţi pentru copii, „la vedere” – Programul Bibliotecii Judeţene „Bod Péter” /

      Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

11:00              Atelier teatralpentru copii preşcolari şi din şcoala primară

                     Teatru de păpuşi: „Fata babei şi fata moşneagului” de Ion Creangă - Teatrul

      „Andrei Mureşanu” / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, în faţa Restaurantului Şugaş

11:00              Seminar: Intreprinzători tineri – secretul succesului – Junior Business Club / Cortul HÁRIT,

      în faţa Restaurantului Şugaş

11:00              Campionat Streetball (înscrieri până la ora 10:30) / în faţa Restaurantului Tribel

11:00              Atelier de meştesugărit: cioplire şi sculptură lemn - Palatul Copiilor / lângă scena din târg

12:00              Colţul cărţii: Lansarea programuluiLa drum cu lectură” – ProgramulBibliotecii Judeţene

      „Bod Péter” / Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

12:00              Cântece din folclorul copiilor – recital de blockflote al copiilor din Grupul „Crescendo” /

      Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, în faţa Restaurantului Şugaş

12:00              Activităţi de tineret/ Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

12:00              Concurs Bike trial / BMX / Casa de Cultură a Sindicatelor

12:00              PostAll Session: Tobogan cu săpun / P-ţa Mihai Viteazul

12:30              Şi noi suntem oraşul” – cântece. dansuri şi atelier de creaţie al elevilor ciclului primar de

      la Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, în faţa

      Restaurantului Şugaş

13:00              Colţul cărţii: lansarea volumului „Irgum-Burgum Benedek” de Veress Zoltán – Programul

      Bibliotecii Judeţene „Bod Péter” / Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

13:00              Start „Treasure Hunt”/ Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, în faţa Restaurantului

      Şugaş

13:30              Colţul cărţii: „Talciocul” cărţilor – ProgramulBibliotecii Judeţene „Bod Péter” / Cortul HÁRIT,

      în faţa Restaurantului Şugaş

14:00              Program tradiţional de călărie: Demonstraţia arcaşilor călare / lângă Sala Sporturilor

14:00              Concert de muzică medievală: Huniadi Cantores (Hunedoara) / Muzeul Naţional Secuiesc,

      sala Bartók

14:00              Ziua Africa: Expoziţie de instrumente – Fehér Károly şi Saïd Tichiti (Budapesta) –

      www.ethnosound.hu / Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

15:00              Program tradiţional de călărie: Demonstraţie de lupte baranta / lângă Sala Sporturilor

15:00              Ziua Africa: Forumul exploratorilor – poveşti din Africa spuse de călători din Sfântu Gheorghe

     / Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

15:00              PostAll Session: Expoziţie de statui vii / clădirea poştei vechi

16:00              Program tradiţional de călărie: Demonstraţie de husari / lângă Sala Sporturilor

16:00              Ziua Africa: Muzică africană – Show tobe – Fehér Károly şi formaţia/ Cortul HÁRIT, în faţa

      Restaurantului Şugaş

16:00              PostAll Session: Demonstraţie de sporturi extreme/ clădirea poştei vechi

17:00              Vernisaj: expoziţia de fotografie „Kiskunhalas – ma” de Ternyák Jenő / Casa cu Arcade

17:00              Competiţia de aruncat telefonul mobil, înscrieri de la ora 15:00 / în faţa Restaurantului Tribel

17:00              Discuţii libere, moderate de membrii Debate Club Sfântu Gheorghe şi sesiune de autografe:

      Compact/ Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, în faţa Restaurantului Şugaş

18:00              Premiere „Treasure Hunt”/ Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, în faţa Restaurantului

              Şugaş

18:00              Teatru: Fragmente din povestirea rătăcirii” Trupa„Osonó” / Sala festivă a Liceului

      Teoretic „Mikes Kelemen”

18:00              Concurs: Se caută cel mai puternic om din Sfântu Gheorghe, înscrieri de la ora 15:00 /

      în faţa Restaurantului Tribel

18:00              Serată cu muzică de chitară / Energy Play Club

18:30              Cea mai frumoasă fată din Sfântu Gheorghe serveşte bere / Cortul HÁRIT şi Cortul

      Tineretului Român pentru Comunitate, în faţa Restaurantului Şugaş

19:00              Teatru: Romeo & Julia” de William Shakespeare – M Studio, regizor: Uray Péter / Casa

      de Cultură a Sindicatelor, sala Lajtha László

19:00              Concert: Crazy Snowman/ Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

19:00              PostAll Session: Proiecţie film –  „Sport extrem”/ clădirea poştei vechi

20:00              Koncert: Hot Snow Storm (Gheorgheni)/ Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

21:00              Casa dansului popular cu formaţia lui Pali Marci (Sic) / Casa de Cultură a Sindicatelor,

      sala Lajtha László

21:00              Concurs de DJ, animatori şi street-dance - asociaţii de tineret din Sfântu Gheorghe /

      Cortul Tineretului Român pentru Comunitate şi Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

21:00              Próba Után Lacikánál Borozunk / Old Man’s Pub

21:00              PostAll Session: Spectacol de foc – Playground Crew / clădirea poştei vechi

22:00              Blues Pub: Confusion / Old Man’s Pub

22:00              Discotecă / Casa de Cultură a Sindicatelor

22:00              Ziua Africa: concert Chalaban – muzică autentică marocană şi muzică fusion,

      www.chalaban.com / foaierul Teatrului „Tamási Áron”

22:00              PostAll Session: party audio-vizual / clădirea poştei vechi

Invitaţi: Dj Goranga

   Dj Vida G ft. Mc. Columbo (HU)

   Dj Grid ft. Mc Slowmotion

           Dj Mozer şi Dj Rigodon

   Vj Photone, Vj Kholem, percuţie şi jonglerie de foc

23:00              After Party Zilele Sfântu Gheorghe cu muzică live/ Energy Play Club

23:00              Party: DJ Dominique (HU) / El Passo

23:30              Blues Pub: Marcian Petrescu şi trenul de noapte / Old Man’s Pub



25 Aprilie, Duminic
ă


10:00             Ora tinerilor / Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

10:15             Duatlon (înscrieri de la ora 9:00) – Asociaţia Alpin Sport / Start din fata bisericii catolice

                    „Szent József”

11:00             Program de călărie cu cai şi ponei – Manejul din Valea Crişului (până la ora 16) / lângă

     Sala Sporturilor

11:00             Tradiţie şi modernitate

     „Joc şi voie bună – atmosferă de sărbătoare câmpenească, împreună cu formaţiile „Grup ‘89”

     (Întorsura Buzăului), „Ciobănaşul” (Întorsura Buzăului), „Mărţişor” (Cluj Napoca), „Românaşul”

     (Miercurea Ciuc) şi „Mureşul” (Tîrgu-Mureş)

             Bulz tradiţional şi clătite – Consiliul Elevilor de la Grupul Şcolar „Constantin Brâncuşi” /

     Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, în faţa Restaurantului Şugaş

12:00             Bou la proţap/ în faţa Restaurantului Park

Spectacole: Recital de cântec popular – Diós Brigitta (Tîrgu-Mureş)

        Muzică lăutărească – formaţia Nótázó

Muzică cultă şi poezie – interpretează: Tókos Melinda

12:00             Maraton de jocuri/ Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

12:30             Vernisaj: Editura Eurocarpatica – 10 ani în slujba culturii românesti din Arcul Intracarpatic

     / Centrul European de Studii Covasna – Harghita

13:00             Decernarea premiilor Pro Urbe, cântă grupul Huniadi Cantores (Hunedoara) / Biblioteca

     Judeţeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

13:30             Expoziţie de patrimoniu eclezial / Muzeul Spiritualităţii Româneşti, Catedrala Ortodoxă

15:00             Program pentru tineret / Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

16:00             Teatru:Liliom” de Molnár Ferenc – M Studio, regizor: Rusznyák Gábor / Casa de Cultură a

     Sindicatelor, sala Lajtha László

16:00             Proiecţie: Curăţarea Văii Oltului 2008-2009 – Asociaţia „Lármafa” / Cortul HÁRIT, în faţa

     Restaurantului Şugaş

17:00             Probă de forţă: Concurs de tractare de camion – înscrieri de la ora 14:00 / în faţa

     Restaurantului Tribel

18:00             Ora de râs: Zsók Levente şi concurenţii Show-ului de Umor Trei Scaune / Cortul HÁRIT,

     în faţa Restaurantului Şugaş

18:30             Teatru: Fragmente din povestirea rătăcirii” Trupa„Osonó” / Sala festivă a Liceului Teoretic

     „Mikes Kelemen”

20:00             Jonglerie de foc / Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

21:00             Party / Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

21:00             Concert jazz-rock: Prog.Organ Quartet / Di Stefano Bar

 

Programe Permanente

 

18-25 aprilie                        Expoziţie foto: „Vallomások” – Steigerwald Tibor / Biserica Catolică

         „Krisztus Király”

19-25 aprilie                        „În jurul nostru în jos şi în sus” – expoziţia personală a artistului plastic

 Gothárd Veronika

 Deschis: luni-vineri între orele 9-19, sâmbătă-duminică între orele 11-18 /

 Casa meşteşugarilor

19-25 aprilie, 9:00-13:00        Atelier de creaţie film condus de regizorul Fischer Gábor (Budapesta) /

         Palatul Copiilor

19-25 aprilie                        Expoziţie arheologică: „Tabăra de arheologie experimentală

         Păuleni Ciuc-Ciomortan, jud. Harghita

 Deschis: luni-vineri între orele 9-17, sâmbătă-duminică între orele 10-18 /

 Muzeul Naţional al Carpaţilor Răsăriteni

20-25 aprilie                        Expoziţie etnografică: „Minuni de lut” Colecţia de cahle a

                 Muzeului Naţional Secuiesc

                                        Expoziţie istorică: In memoriam Gábor Áron (1814-1849)

  Deschis: luni-vineri între orele 9-16, sâmbătă-duminică între orele 9-14 /

  Muzeul Naţional Secuiesc

20-25 aprilie, 11:00-18:00       Expoziţie de fotografie: „Ziua celor o mie de fete secuience” în imagini

  de Ádám Gyula / Casa cu Arcade

20-25 aprilie, 11:00-18:00       Expoziţie de fotografie: „Kiskunhalas – ma” Ternyák Jenő / Casa cu Arcade

20-25 aprilie, 15:00-24:00       Expoziţie de fotografie: „Abstract. Povestea unei clipe” de Alina Bîrlă /

  Di Stefano Bar

22-25 aprilie, 10:00-21:00       Expoziţie etnografică din colecţia Muzeului Etnografic din Arcuş, culegerea lui

  Bálinth Zoltán / în faţa Casei cu Arcade

22-25 aprilie, 10:00-17:00       Stână turistică / Sala Sporturilor

22-25 aprilie, 10:00-18:00       EXPO Sfântu Gheorghe – expoziţie şi târg internaţional, deschis zilnic între

                 orele 10:00 – 18:00, până duminică, ora 17:00 / Sala Sporturilor

23 aprilie – 10 mai, 11:00-19:00 Maestrulşi discipolul 2., expoziţie de artă plastică din lucrările lui

          Juraj Bartusz György şi a lui Radoslava Macejová / Galeria de artă contemporană

  MAGMA

23-24 aprilie, 12:00-18:00       PostAll Session: expoziţie foto, istalaţie, graffiti şi pictare pe plăci de

          skateboard, tema: gestul / clădirea poştei vechi

23-25 aprilie                         Conferinţă: Dependenţe şi sentimente– Parohia Reformată Simeria, Misiunea

  Reformată pentru Persoane cu Dependenţă şi Fundaţia Bonus Pastor / Casa Iris

23-25 aprilie, 12:00-02:00       Cortul HÁRIT / în faţa Restaurantului Şugaş

23-25 aprilie, 15:00-17:00       Târg african – Asociaţia „Lármafa” / Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

23-25 aprilie, 12:00-02:00       Cortul Tineretului Român pentru Comunitate / în faţa Restaurantului Şugaş

23-25 aprilie, 11:00-19:00       Climbing pe perete artificial de escaladă– Asociaţia Alpin Sport / Parcul Elisabeta

23-25 aprilie, 10:00-17:00       Probă de îndemânare pe lăzi – Jacko Sport / Parcul Elisabeta

24-25 aprilie, 16:00-23:00       Bal ţigănesc, organizator Asociaţia „Amenkha” / Restaurantul „Szent György Palota”

24-25 aprilie, 10:00-18:00       Meştereşte cu noi! Atelier în aer liber - activităţi meşteşugăreşti interactive pentu

                 publicul larg / curtea Muzeului Naţional al Carpaţilor Răsăriteni

24-25 aprilie                         Expoziţie: 20 de ani de muncă de cercetaşi din judeţul Covasna(1990-2010),

  deschis pe 24 aprilie între orele 10-18 şi pe 25 aprilie între orele 10-15 /

  Palatul Copiilor

24-25 aprilie, 12:00-18:00       Tollalinta, oraşul copiilor – organizatori: colaboratorii şi voluntarii programelor

  Caritas din judeţul Covasna / lângă Grupul Şcolar Constantin Brâncuşi

 

Scena Principală – Piaţa Libertăţii

23 Aprilie, Vineri

 

12:00               Paradă de deschidere cu participarea protagoniştilor la Zilele Sfântu Gheorghe

12:30               Deschiderea oficialăa festivităţilor de către Antal Árpád, primarul oraşului Sfântu Gheorghe

12:40               Aniversarea a 20 de ani de la prima alergare pe traseul Veszprém-Sfântu Gheorghe –

       sosirea alergătorilor

13:00               Fanfara „Kováts András” (Reci), dirijor:Kelemen Antal

16:00               Soundcheck: Magna Cum Laude  (HU)

18:00               Showdance:Tini Dance Center şi Studioul de DansB 612 (Săcuieni)

19:00               Concert rap: Puya (Bucureşti)

19:45               Concert pop: Adri – Singles’ Night(HU)

20:00               Concert pop: Baby Gabi (HU)

21:00               Concert pop: Desperado (HU)

22:00               Dance Show: 4 for Dance (HU)

22:45               Concert: Magna Cum Laude (HU)

 

24 Aprilie, Sâmbătă

 

12:00               Soundcheck: Deák Bill Blues Band (HU)

14:00               Fanfara „Atlantisz” şi trupa de majorete (Ozun)

15:15               Concert indie-pop: Sexy Pistols

16:15               Premierea câştigătorilor concursului Bike Trial/BMX

16:30               Concert rap: Raprodukció (HU)

18:00               Concert blues: Téglagyári Megálló(Tîrgu-Mureş)

19:30               Concert blues: Deák Bill Blues Band (HU)

21:30               Compact – Concert din cadrul turneului aniversar 30 de ani

23:00               Concert eurodisco: Bad Boys Blue (DE)

 

25 Aprilie., Duminică


12:00               Soundcheck: Fenyő Miklósşi formaţia

14:00               Ansamblul „Românaşul” (Miercurea Ciuc)

15:00               Recital folcloric:  Ansamblul Artistic Profesionist „Mureşul, solişti: Leontina Pop,

       Dorina Oprea, Dorina Grad, Maria Sântean Faghiura

16:30               Dansuri populare maghiare: Ansamblul Artistic Profesionist „Mureşul

17:30               Concert de lansare a albumului „Kertem alját Nyárád vize mosítja” – Diós Brigitta-Borbála

       (Tîrgu-Mureş)

18:00               Musical show: Dolhai Attila şi Janza Kata, artiştii Teatrului de Operetă din Budapesta

19:15               Olimpiada mustăţilor din Trei Scaune – organizatori: Radio Sepsi şi ziarul „Székely Hírmondó”

20:00               Spectacol de dans: „Sárknyölő - Ansamblul de Dansuri Trei Scaune

21:00               Lasershow

21:30               Rock’n’roll show: Made in Hungaria - Fenyő Miklós şi formaţia (HU)

23:00               Focuri de artificii

 

Scena din Piaţa Sfântu Gheorghe

23 Aprilie, Vineri

 

13:00               Program pentru copii: Ida Aerobic

14:00               Dansuri populare: trupele şcolilor „Ady Endre”, „Nicolae Colan” şi „Gödri Ferenc”

15:00               Ansamblul de dans popular al Liceului Teoretic „Székely Mikó”

16:00               Fii tu cavalerul din Sfântu Gheorghe: Finalaconcurs tradiţional cavaleresc organizat de

       Asociaţia Tinerilor Maghiari şi Consiliul Elevilor din Liceul Teoretic „Székely Mikó”, cântă formaţia

de muzică veche „Erdélyi Dudások” (Hunedoara)

17:00               Concert etno: Fabatka

18:00               Concert rock: Worldchanger – Palatul Copiilor

19:00               Concert gothic rock: Crossholder (HU)

20:10               Concert heavy metal: KaFeBar (HU)

21:30               Concert heavy metal: Iron Maidnem (HU)

23:30               Petrecere de stradă–cântăformaţia Metropolis

 

24 Aprilie, Sâmbătă

 

10:00               În Cine nu te înşeli niciodată– spectacolul grupei de copii a Asociaţiei Catolice de

       Tineret „Micii Apostoli”

10:30               Dans modern: Trupele „Împreună”, Street Balet Gold Eye, Game Over, The Pink Panthers

11:00               Dansuri populare şi dans modern: Palatul Copiilor

12:00               Dans modern: Trupa de DansSyncron, Casa de Cultură Baraolt

12:30               Dansuri standard: Clubul de Dans Luna Albastră

13:00               Trupa amatore de flamenco

13:30               Cântece populare din Făget – Antal Tibor şi Tímár Viktor

14:30               Formaţia „Hajlik a rózsafa”

15:30               Shoto-time Karate Show

16:00               Ora de râs: Cabaretul HAHOTA

17:00               Muzică de petrecere: formaţia3+2(Voivodina)

19:00               World music: Jedam

20:15               Concert alternativ: formaţia sZempöl

22:00               Concert alternativ: Magashegyi Underground şi Bocskor Bíborka (HU)

24:00               Petrecere de stradă: Fiesta, latino party – Ritmo del Flamenco, Lucas Molina, Gilberto

 

25 Aprilie., Duminică


10:30               Program folcloric: Ciobănaşul (Casa de Cultură Întorsura Buzăului)

11:00               Dansuri populare: Ansamblul „Crescendo” şi formaţia „Grup 89” (Întorsura Buzăului)

12:00               Recital folcloric: Trupade Dansuri Populare Mărţişor (Cluj Napoca)

13:00               Dansuri populare: Ansamblul Tradiţional Popular „Őrkő

14:00               Recital folcloric: Ansamblul de dans popular „Fenyőcske” al Casei de Cultură „Kónya Ádám”

15:00               „Mesehetes” – muzică din desene animate pentru mici şi mari

16:00               Ora de râs: Kusztos András

16:15               Ora de râs: Open Stage – Székelylend

16:45               Lansarea albumului Fények és árnyak” de Tókos Melinda

17:30               Váradi Roma Café (HU)

19:00               Gala Talent-show

20:30               Extragere tombolă

 

Scena din Târg – în faţa Casei cu Arcade

23 Aprilie- Vineri


12:00               Jocuri populare de copii – Grădiniţa „Csipike”, Grupa „Kukucsi”

12:15               „Cântec şi poeme” – Grădiniţa „Csipike”, Grupa „Step by step”

12:30               De-a târgului –  jocuri populare – Grădiniţa „Hófehérke”

12:45               „Câinele în cuşcă” –  Jocuri populare de copii – Grădiniţa „Hófehérke”

13:00               Dansuri moldoveneşti –  Spectacol de dans popular al clasei II.E. de la Şcoala

                      Generală „Váradi József” 

13:15               Dansuri din Ciuc –  Spectacol de dans popular al clasei III.D. de la Şcoala Generală „Váradi József” 

13:30               Dansuri moldoveneşti –  Spectacol de dans popular al clasei II.C. de la Şcoala

                      Generală „Váradi József” 

13:45               Instruire de dansuri moldoveneşti cu Virág Endre şi Virág Imola
 

24 Aprilie - Sâmbătă


12:00               Dansuri din regiunea Trei Scaune – Grădiniţa „Pinocchio”

12:15               Recital de cântece populare – Hajdú Csenge

12:30               Dansuri moldoveneşti – Spectacol de dans popular al clasei II-B de la Şcoala Generală                                        „Váradi József” 

12:45               Dansuri din Ciuc – Spectacol de dans popular al clasei III-B de la Şcoala Generală                                              „Váradi József” 

13:00               Dansuri din Satu Mare – Spectacol de dans popular al clasei IV-E de la Şcoala Generală                                      „Váradi József” 
13:15               Instruire de dansuri moldoveneşti cu Virág Endre şi Virág Imola

14:00               Lansarea albumului „Kerekecske esztendőcske”


25 Aprilie., Duminică


12:00              Dansuri din Câmpia Transilvaniei – Ansamblul „Rozmaring” (Racoş)

12:15              Cântece – Cercul „Őszirózsa”

12:30              Dansuri din zona Baraolt – Ansamblul „Rozmaring” (Racoş)

12:45              Ansamblul „Százlábú”

13:15              Instruire de dansuri moldoveneşti cu Virág Endre şi Virág Imola

14:00              Casa dansului popular pentru copii – Casa Jocurilor „Guzsalyas”

 


Organizatorii îşi rezervă dreptul de a modifica programul.




<< înapoi
© - Zilele Sfântu Gheorghe 2010