-
-
-
-


25 Aprilie, Duminic
ă


10:00             Ora tinerilor / Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

10:15             Duatlon (înscrieri de la ora 9:00) – Asociaţia Alpin Sport / Start din fata bisericii catolice

                    „Szent József”

11:00             Program de călărie cu cai şi ponei – Manejul din Valea Crişului (până la ora 16) / lângă

     Sala Sporturilor

11:00             Tradiţie şi modernitate

     „Joc şi voie bună – atmosferă de sărbătoare câmpenească, împreună cu formaţiile „Grup ‘89”

     (Întorsura Buzăului), „Ciobănaşul” (Întorsura Buzăului), „Mărţişor” (Cluj Napoca), „Românaşul”

     (Miercurea Ciuc) şi „Mureşul” (Tîrgu-Mureş)

             Bulz tradiţional şi clătite – Consiliul Elevilor de la Grupul Şcolar „Constantin Brâncuşi” /

     Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, în faţa Restaurantului Şugaş

12:00             Bou la proţap/ în faţa Restaurantului Park

Spectacole: Recital de cântec popular – Diós Brigitta (Tîrgu-Mureş)

        Muzică lăutărească – formaţia Nótázó

Muzică cultă şi poezie – interpretează: Tókos Melinda

12:00             Maraton de jocuri/ Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

12:30             Vernisaj: Editura Eurocarpatica – 10 ani în slujba culturii românesti din Arcul Intracarpatic

     / Centrul European de Studii Covasna – Harghita

13:00             Decernarea premiilor Pro Urbe, cântă grupul Huniadi Cantores (Hunedoara) / Biblioteca

     Judeţeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

13:30             Expoziţie de patrimoniu eclezial / Muzeul Spiritualităţii Româneşti, Catedrala Ortodoxă

15:00             Program pentru tineret / Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

16:00             Teatru:Liliom” de Molnár Ferenc – M Studio, regizor: Rusznyák Gábor / Casa de Cultură a

     Sindicatelor, sala Lajtha László

16:00             Proiecţie: Curăţarea Văii Oltului 2008-2009 – Asociaţia „Lármafa” / Cortul HÁRIT, în faţa

     Restaurantului Şugaş

17:00             Probă de forţă: Concurs de tractare de camion – înscrieri de la ora 14:00 / în faţa

     Restaurantului Tribel

18:00             Ora de râs: Zsók Levente şi concurenţii Show-ului de Umor Trei Scaune / Cortul HÁRIT,

     în faţa Restaurantului Şugaş

18:30             Teatru: Fragmente din povestirea rătăcirii” Trupa„Osonó” / Sala festivă a Liceului Teoretic

     „Mikes Kelemen”

20:00             Jonglerie de foc / Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

21:00             Party / Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

21:00             Concert jazz-rock: Prog.Organ Quartet / Di Stefano Bar

 

Programe Permanente

 

18-25 aprilie                        Expoziţie foto: „Vallomások” – Steigerwald Tibor / Biserica Catolică

         „Krisztus Király”

19-25 aprilie                        „În jurul nostru în jos şi în sus” – expoziţia personală a artistului plastic

 Gothárd Veronika

 Deschis: luni-vineri între orele 9-19, sâmbătă-duminică între orele 11-18 /

 Casa meşteşugarilor

19-25 aprilie, 9:00-13:00        Atelier de creaţie film condus de regizorul Fischer Gábor (Budapesta) /

         Palatul Copiilor

19-25 aprilie                        Expoziţie arheologică: „Tabăra de arheologie experimentală

         Păuleni Ciuc-Ciomortan, jud. Harghita

 Deschis: luni-vineri între orele 9-17, sâmbătă-duminică între orele 10-18 /

 Muzeul Naţional al Carpaţilor Răsăriteni

20-25 aprilie                        Expoziţie etnografică: „Minuni de lut” Colecţia de cahle a

                 Muzeului Naţional Secuiesc

                                        Expoziţie istorică: In memoriam Gábor Áron (1814-1849)

  Deschis: luni-vineri între orele 9-16, sâmbătă-duminică între orele 9-14 /

  Muzeul Naţional Secuiesc

20-25 aprilie, 11:00-18:00       Expoziţie de fotografie: „Ziua celor o mie de fete secuience” în imagini

  de Ádám Gyula / Casa cu Arcade

20-25 aprilie, 11:00-18:00       Expoziţie de fotografie: „Kiskunhalas – ma” Ternyák Jenő / Casa cu Arcade

20-25 aprilie, 15:00-24:00       Expoziţie de fotografie: „Abstract. Povestea unei clipe” de Alina Bîrlă /

  Di Stefano Bar

22-25 aprilie, 10:00-21:00       Expoziţie etnografică din colecţia Muzeului Etnografic din Arcuş, culegerea lui

  Bálinth Zoltán / în faţa Casei cu Arcade

22-25 aprilie, 10:00-17:00       Stână turistică / Sala Sporturilor

22-25 aprilie, 10:00-18:00       EXPO Sfântu Gheorghe – expoziţie şi târg internaţional, deschis zilnic între

                 orele 10:00 – 18:00, până duminică, ora 17:00 / Sala Sporturilor

23 aprilie – 10 mai, 11:00-19:00 Maestrulşi discipolul 2., expoziţie de artă plastică din lucrările lui

          Juraj Bartusz György şi a lui Radoslava Macejová / Galeria de artă contemporană

  MAGMA

23-24 aprilie, 12:00-18:00       PostAll Session: expoziţie foto, istalaţie, graffiti şi pictare pe plăci de

          skateboard, tema: gestul / clădirea poştei vechi

23-25 aprilie                         Conferinţă: Dependenţe şi sentimente– Parohia Reformată Simeria, Misiunea

  Reformată pentru Persoane cu Dependenţă şi Fundaţia Bonus Pastor / Casa Iris

23-25 aprilie, 12:00-02:00       Cortul HÁRIT / în faţa Restaurantului Şugaş

23-25 aprilie, 15:00-17:00       Târg african – Asociaţia „Lármafa” / Cortul HÁRIT, în faţa Restaurantului Şugaş

23-25 aprilie, 12:00-02:00       Cortul Tineretului Român pentru Comunitate / în faţa Restaurantului Şugaş

23-25 aprilie, 11:00-19:00       Climbing pe perete artificial de escaladă– Asociaţia Alpin Sport / Parcul Elisabeta

23-25 aprilie, 10:00-17:00       Probă de îndemânare pe lăzi – Jacko Sport / Parcul Elisabeta

24-25 aprilie, 16:00-23:00       Bal ţigănesc, organizator Asociaţia „Amenkha” / Restaurantul „Szent György Palota”

24-25 aprilie, 10:00-18:00       Meştereşte cu noi! Atelier în aer liber - activităţi meşteşugăreşti interactive pentu

                 publicul larg / curtea Muzeului Naţional al Carpaţilor Răsăriteni

24-25 aprilie                         Expoziţie: 20 de ani de muncă de cercetaşi din judeţul Covasna(1990-2010),

  deschis pe 24 aprilie între orele 10-18 şi pe 25 aprilie între orele 10-15 /

  Palatul Copiilor

24-25 aprilie, 12:00-18:00       Tollalinta, oraşul copiilor – organizatori: colaboratorii şi voluntarii programelor

  Caritas din judeţul Covasna / lângă Grupul Şcolar Constantin Brâncuşi

 

Scena Principală – Piaţa Libertăţii

23 Aprilie, Vineri

 

12:00               Paradă de deschidere cu participarea protagoniştilor la Zilele Sfântu Gheorghe

12:30               Deschiderea oficialăa festivităţilor de către Antal Árpád, primarul oraşului Sfântu Gheorghe

12:40               Aniversarea a 20 de ani de la prima alergare pe traseul Veszprém-Sfântu Gheorghe –

       sosirea alergătorilor

13:00               Fanfara „Kováts András” (Reci), dirijor:Kelemen Antal

16:00               Soundcheck: Magna Cum Laude  (HU)

18:00               Showdance:Tini Dance Center şi Studioul de DansB 612 (Săcuieni)

19:00               Concert rap: Puya (Bucureşti)

19:45               Concert pop: Adri – Singles’ Night(HU)

20:00               Concert pop: Baby Gabi (HU)

21:00               Concert pop: Desperado (HU)

22:00               Dance Show: 4 for Dance (HU)

22:45               Concert: Magna Cum Laude (HU)

 

24 Aprilie, Sâmbătă

 

12:00               Soundcheck: Deák Bill Blues Band (HU)

14:00               Fanfara „Atlantisz” şi trupa de majorete (Ozun)

15:15               Concert indie-pop: Sexy Pistols

16:15               Premierea câştigătorilor concursului Bike Trial/BMX

16:30               Concert rap: Raprodukció (HU)

18:00               Concert blues: Téglagyári Megálló(Tîrgu-Mureş)

19:30               Concert blues: Deák Bill Blues Band (HU)

21:30               Compact – Concert din cadrul turneului aniversar 30 de ani

23:00               Concert eurodisco: Bad Boys Blue (DE)

 

25 Aprilie., Duminică


12:00               Soundcheck: Fenyő Miklósşi formaţia

14:00               Ansamblul „Românaşul” (Miercurea Ciuc)

15:00               Recital folcloric:  Ansamblul Artistic Profesionist „Mureşul, solişti: Leontina Pop,

       Dorina Oprea, Dorina Grad, Maria Sântean Faghiura

16:30               Dansuri populare maghiare: Ansamblul Artistic Profesionist „Mureşul

17:30               Concert de lansare a albumului „Kertem alját Nyárád vize mosítja” – Diós Brigitta-Borbála

       (Tîrgu-Mureş)

18:00               Musical show: Dolhai Attila şi Janza Kata, artiştii Teatrului de Operetă din Budapesta

19:15               Olimpiada mustăţilor din Trei Scaune – organizatori: Radio Sepsi şi ziarul „Székely Hírmondó”

20:00               Spectacol de dans: „Sárknyölő - Ansamblul de Dansuri Trei Scaune

21:00               Lasershow

21:30               Rock’n’roll show: Made in Hungaria - Fenyő Miklós şi formaţia (HU)

23:00               Focuri de artificii

 

Scena din Piaţa Sfântu Gheorghe

23 Aprilie, Vineri

 

13:00               Program pentru copii: Ida Aerobic

14:00               Dansuri populare: trupele şcolilor „Ady Endre”, „Nicolae Colan” şi „Gödri Ferenc”

15:00               Ansamblul de dans popular al Liceului Teoretic „Székely Mikó”

16:00               Fii tu cavalerul din Sfântu Gheorghe: Finalaconcurs tradiţional cavaleresc organizat de

       Asociaţia Tinerilor Maghiari şi Consiliul Elevilor din Liceul Teoretic „Székely Mikó”, cântă formaţia

de muzică veche „Erdélyi Dudások” (Hunedoara)

17:00               Concert etno: Fabatka

18:00               Concert rock: Worldchanger – Palatul Copiilor

19:00               Concert gothic rock: Crossholder (HU)

20:10               Concert heavy metal: KaFeBar (HU)

21:30               Concert heavy metal: Iron Maidnem (HU)

23:30               Petrecere de stradă–cântăformaţia Metropolis

 

24 Aprilie, Sâmbătă

 

10:00               În Cine nu te înşeli niciodată– spectacolul grupei de copii a Asociaţiei Catolice de

       Tineret „Micii Apostoli”

10:30               Dans modern: Trupele „Împreună”, Street Balet Gold Eye, Game Over, The Pink Panthers

11:00               Dansuri populare şi dans modern: Palatul Copiilor

12:00               Dans modern: Trupa de DansSyncron, Casa de Cultură Baraolt

12:30               Dansuri standard: Clubul de Dans Luna Albastră

13:00               Trupa amatore de flamenco

13:30               Cântece populare din Făget – Antal Tibor şi Tímár Viktor

14:30               Formaţia „Hajlik a rózsafa”

15:30               Shoto-time Karate Show

16:00               Ora de râs: Cabaretul HAHOTA

17:00               Muzică de petrecere: formaţia3+2(Voivodina)

19:00               World music: Jedam

20:15               Concert alternativ: formaţia sZempöl

22:00               Concert alternativ: Magashegyi Underground şi Bocskor Bíborka (HU)

24:00               Petrecere de stradă: Fiesta, latino party – Ritmo del Flamenco, Lucas Molina, Gilberto

 

25 Aprilie., Duminică


10:30               Program folcloric: Ciobănaşul (Casa de Cultură Întorsura Buzăului)

11:00               Dansuri populare: Ansamblul „Crescendo” şi formaţia „Grup 89” (Întorsura Buzăului)

12:00               Recital folcloric: Trupade Dansuri Populare Mărţişor (Cluj Napoca)

13:00               Dansuri populare: Ansamblul Tradiţional Popular „Őrkő

14:00               Recital folcloric: Ansamblul de dans popular „Fenyőcske” al Casei de Cultură „Kónya Ádám”

15:00               „Mesehetes” – muzică din desene animate pentru mici şi mari

16:00               Ora de râs: Kusztos András

16:15               Ora de râs: Open Stage – Székelylend

16:45               Lansarea albumului Fények és árnyak” de Tókos Melinda

17:30               Váradi Roma Café (HU)

19:00               Gala Talent-show

20:30               Extragere tombolă

 

Scena din Târg – în faţa Casei cu Arcade

23 Aprilie- Vineri


12:00               Jocuri populare de copii – Grădiniţa „Csipike”, Grupa „Kukucsi”

12:15               „Cântec şi poeme” – Grădiniţa „Csipike”, Grupa „Step by step”

12:30               De-a târgului –  jocuri populare – Grădiniţa „Hófehérke”

12:45               „Câinele în cuşcă” –  Jocuri populare de copii – Grădiniţa „Hófehérke”

13:00               Dansuri moldoveneşti –  Spectacol de dans popular al clasei II.E. de la Şcoala

                      Generală „Váradi József” 

13:15               Dansuri din Ciuc –  Spectacol de dans popular al clasei III.D. de la Şcoala Generală „Váradi József” 

13:30               Dansuri moldoveneşti –  Spectacol de dans popular al clasei II.C. de la Şcoala

                      Generală „Váradi József” 

13:45               Instruire de dansuri moldoveneşti cu Virág Endre şi Virág Imola
 

24 Aprilie - Sâmbătă


12:00               Dansuri din regiunea Trei Scaune – Grădiniţa „Pinocchio”

12:15               Recital de cântece populare – Hajdú Csenge

12:30               Dansuri moldoveneşti – Spectacol de dans popular al clasei II-B de la Şcoala Generală                                        „Váradi József” 

12:45               Dansuri din Ciuc – Spectacol de dans popular al clasei III-B de la Şcoala Generală                                              „Váradi József” 

13:00               Dansuri din Satu Mare – Spectacol de dans popular al clasei IV-E de la Şcoala Generală                                      „Váradi József” 
13:15               Instruire de dansuri moldoveneşti cu Virág Endre şi Virág Imola

14:00               Lansarea albumului „Kerekecske esztendőcske”


25 Aprilie., Duminică


12:00              Dansuri din Câmpia Transilvaniei – Ansamblul „Rozmaring” (Racoş)

12:15              Cântece – Cercul „Őszirózsa”

12:30              Dansuri din zona Baraolt – Ansamblul „Rozmaring” (Racoş)

12:45              Ansamblul „Százlábú”

13:15              Instruire de dansuri moldoveneşti cu Virág Endre şi Virág Imola

14:00              Casa dansului popular pentru copii – Casa Jocurilor „Guzsalyas”

 


Organizatorii îşi rezervă dreptul de a modifica programul.



Oraşul Sfântu Gheorghe, având 550 de ani, prezintă anul acesta a 20-a ediţie a “Zilelor Sfântu Gheorghe”- anul acesta am legat cele două aniversări, a declarat organizatorul principal, Grubisics Levente, care ne-a mai spus că, zilele oraşului vor fi sărbătorite în perioada 1-8 mai.

Am aflat de la domnul Dancs Zsolt, directorul de programe că, anul acesta, Festivalul “Zilele Sfântu Gheorghe” are ca invitaţi mai multe staruri internaţionale, menţionând şi faptul că, până acum, au fost încheiate contracte cu 23 de formaţii, iar discuţiile cu alte 26 de formaţii sunt într-un stadiu avansat.


“Am reuşit să semnăm contractul cu formaţia englezească Smokie, care, atât din punct de vedere muzical, cât şi ca tehnică scenică reprezintă un pas înainte în istoria “Zilelor Sfântu Gheorghe”. Anul acesta o vom avea  ca invitată pe cântăreaţa de operă, de renume mondial, Miklósa Erika care, cu siguranţă, va susţine concertul cel mai important al săptămânii culturale. I-aş mai aminti, dintre cei care vor susţine spectacole, pe umoristul Fábry Sándor, dar sigur mulţi vor fi interesaţi de Beatrice şi Nagy Feró, de Pannonia Allstars Ska Orchestra sau de concertele megastarurilor acestui an, Kökény Attila, Patai Anna şi Giorgio” – ne-a destăinuit în premieră Dancs Zsolt, în legătură cu unele din contractele deja semnate cu cei care vor susţine concerte.

Anul acesta, vor fi spectacole care, din toate punctele de vedere, vor însemna un salt calitativ – ne-a promis Grubisics Levente, spunând şi faptul că manifestările din acest an vor avea o imagine îmbunătăţită şi  fi bogate în  locaţii noi.  “Grădina muzeului va fi una din noile locaţii, unde  va fi târgul de artizanat şi strada judeţelor şi localităţilor înfrăţite, dar vă spun că se va organiza şi târgul tradiţional de artizanat, cu această ocazie, însă, în spaţiul dintre muzeu şi Liceul Mikes Kelemen. În spaţiul astfel eliberat, din faţa Parcului Elisabeta, vor fi amplasate diferite standuri de alimentaţie publică”- a explicat organizatorul principal.

Anul acesta este Anul Voluntariatului şi tocmai de aceea, începând de săptămâna viitoare, organizatorii recrutează voluntari în echipă şi speră ca tot mai mulţi locuitori ai oraşului să participe, cu drag, la munca de organizare a manifestărilor. Evenimentele din timpul “Zilelor Sfântu Gheorghe” vor fi mediatizate în toate localităţile cu populaţie maghiară, căci această manifestare este cea mai mare, de acest gen, din Ardeal.


Programul “Zilelor Sfântu Gheorghe” se actualizează săptămânal şi informaţii suplimentare se pot obţine pe pagina www.sfantugheorgheinfo.ro.


© - Zilele Sfântu Gheorghe 2010